تبلیغات

امام حسین - عزاداری کشور ها
باز این چه شورش است که در خلق عالم است باز این چه نوحه و چه عزا و چه ماتم است

مراسم عزاداری تنها در کشورهای ایران، افغانستان، عراق برگزار نمی شود بلکه در خیلی از کشورهای دنیا عاشقان امام حسین (علیه السلام) ، با برپا کردن مراسم با شکوه اعتقادات قلبی خود را نثار ایشان می کنند. در ضمن این عکس زیری رو می تونید برای دسکتاپ استفاده کنید ، فقط اول باید تو رایانتون سیوش کنید.

%عکس محرم در جهان اسلام

پاکستان : 
سینه زنی ، زنجیر زنی ، دویدن روی آتش ، سنگ زنی و شبیه خوانی یا تغزیه از مراسم عزاداری پاکستانی ها می باشد . زنان صورت خود را می پوشانند و برای امام حسین (علیه السلام) گریه می کنند . زنجیر زنی در پاکستان به منظور هم دردی با اسیران کربلا که در غل و زنجیر مسیر کربلا تا شام را پیمودند می باشد .

لبنان : 
در این شهر از ابتدای ماه محرم تا ۱۰ روز بعد از شهادت امام حسین (علیه السلام) و یارانش مراسم عزاداری برپا است و روضه خوانی و نذری پزی هر شب در مساجد و هیات ها با حضور شیعیان برگزار می شود .

سوریه : 
در مناطقی از سوریه ، مردم به سمت هم سنگ پرتاب می کنند . آنان در دو دست سنگ می گیرند و بر یکدیگر می کوبند و یک در میان سنگ را بر سینه خود می زنند ، آنها این حرکت را نهاد سنگ باران شدن پیکر زخمی و نیمه جان حضرت سید الشهدا (علیه السلام) می دانند که دشمنان با گستاخی در حق ایشان روا داشتند .

هند :
شیعیان هند با پای برهنه بر روی آتش گداخته می دوند و فریاد یا حسین سر می دهند .
جالب است ، که آنان گزندی از آتش نمی بیند و حتی پاهای شان هم تاول نمی زند .

مصر : 
شیعیان ساکن در مصر برای مراسم عزاداری سالار شهیدان از سنت شبیه خوانی یا تغزیه استفاده می کنند . لبته نذری پزی و اطعام عزاداری و جلسات عزاداری توسط زنان شیعه نیز جزو این مراسم می باشد . سنت شبیه خوانی به دلیل نمایشی بودن آن در مصر جذابیت و محبوبیت فوق العاده ای دارد .

فنلاند : 
در فنلاند حدود ۲ هزار شیعه ایرانی زندگی می کنند که در مجموع با احتساب شیعیان عراقی ، پاکستانی و عرب در این کشور ۵ هزار نفر شیعه در فنلاند سکنی دارند . « هلسینکی » پایتخت فنلاند خانمی به نام پائولا که از مسیحیان شیعه شده می باشد ، از مرتبطان مسلمانان است و مرکزی را با نام حضرت فاطمه الزهرا (س) راه اندازی کرده است .
معرفی فرهنگ عاشورا را در دهه محرم از برنامه های این مرکز اسلامی است . شیعیان ساکن در فنلاند همه ساله در ایام محرم به سفارتخانه ایران در فنلاند و مرکز اسلامی فاطمه الزهرا (س) می روند و در آنجا مراسم و سخنرانی پیرامون نهضت و قیام امام حسین (علیه السلام) به زبان های عربی ، فارسی ، انگلیسی و فرانسه برگزار می شود.

آلمان : 
در این کشور جمعی از شیعیان و بیش از سه میلیون ترک تبار و شیعه زندگی می کنند . گرچه شیعیان ایرانی نیز در سراسر آلمان زندگی می کنند . در شهرهای مونیخ ، برلین ، هامبورگ ، بوخوم و فرانکفورت تعداد زیادی از شیعیان ترک و عرب و ایرانی ساکن هستند . در این شهرها مراکزی برای تبلیغ دین اسلام وجود دارد که مسلمانان در شب و روز عاشورا در این مراکز جمع شده و عزاداری خود را برگزار می کنند .

لس آنجلس : 
در مراکزی چون مسجد الزهرا ، مسجد النبی ، مسجد اهل البیت و مرکز اسلامی « اورنج کانتی » هر یک به رسومات خاصی مراسم عزاداری امام حسین (علیه السلام) برگزار می شود . حتی گاهی آن قدر تعداد عزادارن زیاد می شود که چند آپارتمان نزدیک به این مراکز را اجاره کرده و به عزاداری می پردازند . جوانان تی شرت های سیاه که مزین به نام حسین (علیه السلام) است بر تن کرده و چفیه بر دوش انداخته و برای فرزند زهرا عزاداری می کنند . غذاهای گوناگون روی میز می چینند و از عزادارن پذیرایی می کنند . اکثر شیعیان عزادار در لس انجلس ایرانی هستند . البته افغانی ها ، هندی ها و حتی امریکایی ها یی مسلمان شده نیز در این مراسم شرکت کرده و به رسومات خود به عزاداری می پردازند . گفتنی است که راه اندازی دسته های سینه زنی در خسایان های لس آنجلس باید با اجازه پلیس و تحت نظر شهرداری و پلیس شهر باشد .

استانبول : 
در برگزاری این مراسم تغزیه خوانی و شبیه خوانی و زنجیر زنی به چشم می خورد . این مراسم با عنوان « دین مظلوم » توسط جعفری های استانبول برگزار می شود . البته زنجیر زنی به طور آشکار صورت نمی گیرد . زیرا حکومت زنجیر زنی را منع کرده است . نماینده جعفریان در ترکیه « صلاح الدین اوزگوندوز » به شیعیان توصیه کرده است در روز عاشورا خون خود را در مراکز هلال احمر اهدا کنند ، تا نمادی بر نجات جان انسان ها باشند . همه ساله مسلمانان شیعه استانبول در ایام محرم به نیت ثواب و اجراز از امام حسین (علیه السلام) در صف های هلال احمر می ایستند و خون خود را اهدا می کنند .

سوئد : 
در مرکز اسلامی « استکهلم » پایتخت سوئد در دهه محرم برنامه های مذهبی با دعوت از مبلغان و حضور شیعیان مقیم سوئد برگزار می شود . جوانان شیعه در این مرکز جمع شده و در روز عاشورا با پوشیدن لباس سیاه به راهپیمایی می پردازند . شیعیان سوئد بعد از عبور از چند خیابان اصلی شهر استکهلم در میدان بزرگ این شهر تجمع می کنند وهنگام راهپیمایی پوستر و جزواتی به زبان انگلیسی و سوئدی که در ان فلسفه قیام امام حسین (علیه السلام) و معرفی دین اسلام تشریح شده است بین کسانی که در کنار خیابان ها به تماشای این راهپیمایی ایستاده اند ، توزیع می کنند . ار این راه تاکنون افرادی جهت آشنایی بیشتر با اسلام به این مراکز مراجعه کرده اند و مذهب شیعه را انتخاب کرده و مسلمان شده اند . گفتنی است که حدود ۱۲۰ هزار نفر مسلمان در سوئد زندگی می کنند که بیشتر آنها ساکن شهرهای استکهلم ، مالمو و یوته بوری هستند و حدود ۷۰ هزار نفر از این مسلمانان شیعه می باشند ، آنان مراسم عزاداری امام حسین (علیه السلام) را به صورت سینه زنی برگزار می کنند .
تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن می باشد